Kolieskové korčule

 

 

Kolieskové korčule sú jedny z najpopulárnejších športových potrieb pre všetky vekové kategórie. V súčasnosti sú najznámejšie pod označením „inline" - s kolieskami radenými v jednom rade. V minulosti boli inline korčule vôbec prvými na svete, avšak na pár rokov ich vytlačila popularita klasických štvorkolieskových korčúľ, ktoré sú vhodné najmä pre úplných začiatočníkov.
Veľký nárast popularity zaznamenali inline korčule v 80. a 90. rokoch minulého storočia, kedy ich preslávila firma Rollerblade. Tento názov sa v Amerike používa na samotné pomenovanie inline korčúl.

Kolieskové korčule a všeobecne inline korčuľovanie je fenomén posledných rokov, ktorý sa neustále rozmáha a napreduje. V jarných a letných mesiacoch sú kolieskové korčule veľmi obľúbenou formou oddychu a rekreácie pre všetky vekové kategórie. Na kolieskových korčuliach môžete stretnúť deti, mládež, ale aj "skoršie narodených".

Začiatky - história


Zaujímavosťou určite je, že inline korčule sa stali populárne najprv u športovcov pripravujúcich sa na olympiádu v roku 1980. Využívali ich najmä ruskí športovci, ale aj Američania, z ktorých sa jeden s „novým vynálezom" ocitol na obálke prestížneho magazínu Life.
Prví predchodcovia dnešných inline korčúľ boli vyrobení už v 18. storočí v Holandsku. Od dnešných modelov sa značne odlišovali, keď dolná časť bola vyrobená z dreva, na ktorú sa pripevnila klasická obuv. Nasledujúce roky priniesli niekoľko vtipných príhod, po ktorých si ľudia na nový vynález definitívne zvykli. Často sa na kolieskových korčuliach predvádzali bohatší páni a neraz ich pokusy predviesť sa skončili zničením nábytku, či skla. Korčule sa používali aj v kultúre a to najmä na balet.
Veľká zmena v histórii inline korčúľ prišla v prvej polovici 19. storočia, kedy sa kolieska začali prvýkrát radiť za seba. Na začiatku nasledujúceho storočia boli otvorené prvé haly určené pre korčuliarov, čo zožalo obrovský úspech.
Rozvoj „suchého korčuľovania" priniesol so sebou aj diferenciáciu jednotlivých druhov korčúľ. Ich výroba sa prispôsobila potrebám zákazníkov v závislosti od použitia. Vzniklo tak niekoľko druhov inline korčuľovania spojeného s nespočetným spektrom korčúľ.

 

 

Kolieskové korčule typy:

Inline korčule

Inline korčule sú kolieskové korčule, ktoré majú kolieska umiestnené v jednom rade za sebou. Samotná korčuľa sa skladá z topánky, rámu a koliesok. Tieto časti sa odlišujú podľa spôsobu, na aký budú korčule použité. Veľmi dôležitou časťou korčule sú ložiská. Inline korčule alebo ak chcete kolieskové korčule môžeme rozdeliť na dámske, pánske a detské.

Inline korčulovanie je mladý šport, rozšírený po celom svete a je rozdelený do niekoľkých kategórií pričom každá kategória používa špecifický typ korčule.
Kondičnej variante (fitness) sa venuje stále viacej ľudí. Čoraz viac záujemcov si získáva aj inline rýchlokorčuľovanie. Závody sa konajú vo viacerých variantách a dĺžkách. V skateparkoch svoje umenie predvádzajú odvážni vyznávači aggressive korčulovania na rôznych umelých prekážkach. V Evrópe sú taktiež rozšírené inline jazdy mestami, ako napr. Berlín, Londýn u nás je to Bratislava, Trnava, Košice, Banská Bystrica, Žilina atd.

 

Typy inline korčulí delíme podľa zamerania:

- Hokejové kolieskové korčule - tieto korčule vychádzajú zo svojej zimnej obdoby, kolieska sú menšie, často majú tzv. "rockering" (hojdací rám), ktorý umožňuje rýchle zmeny smeru.
- Rychlokorčuliarske - závodné korčule sú typické nízkou topánkou, dlhým rámom a 4 veľkými kolieskami. Skorej sa používalo 5 koliesok menšej veľkosti. Kolieska sa používajú o priemere 90 - 110 mm.
- Freestyle - tieto korčule sú typické krátkym rámom a menšími kolieskami. Korčule sa používajú na svalom a jazdu v mestskej zástavbe. Rozdelujeme ich na:
* fitness; Rekreačná a fitness kategória v súčasnosti zaraďujeme do jednej skupiny. Predovšetkým sa jedná o pohodlné kolieskové korčule na kondičnú jazdu. Veľa výrobcov často používa veľké kolieska aj v tejto kategórii, čo je výhodné pri prekonávaní drobných nerovností. Takéto korčule sú vybavené brzdou na päte.
* agresívne; Poznajú sa podľa pevnej skeletovej topánky a malých, tvrdých koliesok. Sú vhodné na skákanie a preváďanie rôznych akrobatických trikov a skokov na špeciálnych pevných prekážkach. Ako prekážky sa často využívajú aj mestské prvky ako zábradlie, schody a pod.
* špeciálne; do tejto kategórie možeme zaradiť ostatné korčule pre menej rozšírené disciplíny ako zjazd, alpine slalom a ďalšie.


Trekové korčule

Jedná sa o pôvodné korčule, na ktorých sú umiestnené dva páry koliesok vedľa seba. Trekové kolieskové korčule sa dajú využívať na rekreačnú jazdu, ale i tanec.

 

Kolieskové korčule NBH Supreme EDGE - mäkšia pohodlná topánka s odľahčený rámom. Hliníkový podvozok TUUK One Up.

Značka: NikeBauer

Cena od
144,40 €
4350 Sk

BOTAS Phantom - kolieskové korčule - Športové kolieskové korčule pre rekreačné a kondičné korčulovanie.

Značka: Botas

Cena od
71,00 €
2150 Sk

Kolieskové korčule ACTION 590

Podvozok:3D ALU

Cena od
54,00 €
1625 Sk